Jdi na obsah Jdi na menu
 


Březí samice a porod

Březí samice
Ode dne oplodnění nosí samice mláďata přibližně 31 dní (možné rozmezí je 28-33 dní). Během této doby se chová budoucí mamina kˇostatním králíkům agresivně. Což je v tomto období normální, projevuje se její zesílený ochranitelský instinkt. Buďte proto trpěliví i v případě, že se bude chovat steným způsobem i k vám.
Klec nesmíme během březosti samice stěhovat ani měnit. Můsíte se postarat aby měla samička klid, zbytečně ji nezdvihejte a nenoste. Preventivně zkontrolujte její drápky. Jsou - li příliš dlouhé musíte je ostřihat, aby s nimi později nezranila mláďata.


Týden před porodem

Důkladně by jste měli vyčistit klec a dát dovnitř čerstou slámu a "porodní domek". Ten samička ovykle přijme a dokonce pilně sbírá slámu a nosí v pstech do své "nory", ale je celkem možné, že si vytvoří ze slámy a sena vlastní hnízdo a domek ji nebude nijak zajímat.

Několik dní před porodem

Někdy třeba v den porodu si samičky otrhají uvlněnou strt na bříšku a vystele s ní hnízdo a díky tomu mláďata leží na hřejivé "peřince".
Poslední dny před porodem nechávejte samici běhat po bytě jen chvilku a krátce, kdyby začala rodit roznese vám prdolky po bytě.


Porod
Zakrslíci přivádí vetšinou mláďata na svět tak rychle a tak tiše, že si toho ani nevšimnete.
Po porodu - samička očistí mimča jazykem, ukousne pupeční šňůru a pozře plodový koláč, aby zůstalo hnízdo čisté. Krátce na to mláďata sají od matky poprvé mléko.
U prvorodiček je možné, že během porodu začne běhat po hnízdě a roznese miminka po kleci. Aby miča neprochladly, musíte je vložit opatně do hnízda. Králíčí maminka je tam nedonese jako maminy od psů a koček.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Mrdani kraliku

(Mrdac, 22. 7. 2014 9:16)

Co je ty pico

Re: Mrdani kraliku

(?, 23. 7. 2014 19:48)

Si normalni?

Re: Mrdani kraliku

(?!, 4. 10. 2017 20:09)

Jsi v pořádku? Pokud se ti tato stránka nelíbí, odejdi